wtorek, 9 lutego 2016

Boczek gotowany


Przepis

1. Na początek boczek myjemy i peklujemy zgodnie z tabelą peklowania
www.wedlinydomowe.pl/roboczy/tabelapeklowania.htm lub 80-90 gram soli lub peklo soli na jeden litr wody(boczek robimy oczywiście bez nastrzyku )u mnie było to 5 dni.Do solanki dałem liść laurowy,ziele angielskie ,pieprz kolorowy i świeży czosnek zgnieciony w łupinach.Peklowanie odbywa się w temp.4-8 stopni.Po pięciu dniach wyjmujemy mięsko i płuczemy pod bieżącą wodą.

Ja połączyłem dwa kawałki boczku i położyłem jeden na drugim przez co stał się grubiutki.Mięsko trzeba  związać sznurkiem lub włożyć w siatkę wędzarniczą aby dwa kawałki się ładnie połączyły.

2. Nacieramy papryką słodką lub ostrą jak ktoś lubi.

3. Natarte mięso wkładamy do garnka i zalewamy wodą tak aby mięso było całe przykryte.

4. Dodajemy do tego przyprawy dowolne dużo ja dałem łyżkę soli morskiej,łyżeczkę pieprz młotkowany z kolendrą,łyżeczkę pieprzu ziołowego,3-4 liście laurowe,ziele angielskie 8 kulek pieprz kolorowy 16 kulek,dwie łyżki majeranku,gorczyca łyżka i musztarda dowolna dwie łyżki.

5. Następnie gotujemy 5 min od czasu pojawienia się bąbelków dużych i wyłączamy gaz i czekamy 6-8 godz.mięso cały czas w wodzie następnie powtarzamy gotowanie 5 min.wyłączamy gaz i czekamy 6-8 godz.po tym czasie wyjmujemy mięso osuszamy papierowym ręcznikiem i obsypujemy papryką słodką wędzoną i majerankiem wstawiamy do lodówki na minimum 10 godz i SMACZNEGO.

Prześlij komentarz