piątek, 12 lutego 2016

Boczek z golonką

Przepis

Składniki:
-dwa kawałki boczku po około 350 g. jeden ze skórą (który pójdzie na dno praski)
-golonka około 400 g
-skóra z drugiego kawałka boczku,ugotować i zmielić na sitku fi 2 dwa razy
Przyprawy
-czosnek zgnieciony w prasce 3-4 ząbki
-pieprz czarny 2 g /kg mięsa
-majeranek 0,5 g /kg mięsa
-sól kamienna nie jodowana 18 g/ kg boczku
-peklo sól 16 g / kg golonki
-trzy szt. liścia laurowego
Wykonanie
Kupiony boczek myjemy i osuszamy.Dopasowujemy wymiarami do naszej praski.Z jednego odcinamy skórę która pójdzie do gotowania i zmielenia,a boczek ten położymy na samą górę.Następne boczek posypujemy i nacieramy solą i odstawiamy do lodówki na 24 godz.
Dalej przygotowujemy golonkę tniemy na kawałki bez ścięgien samo chude mięsko które traktujemy delikatnie tłuczkiem do schabowych następnie peklujemy peklo solą i dokładnie wyrabiamy.Wkładamy do lodówki na 24 godz.
Po 24 godz wszystkie mięso przyprawiamy najpierw czosnkiem nacieramy następnie dajemy pieprz,majeranek i na koniec do golonki dodajemy zmielone skórki.Wszystkie przyprawy mają być równomiernie rozprowadzone po mięsie.
Teraz do naszej praski wkładamy kolejno boczek ze skórą, golonka którą staramy się ciasno ułożyć i na koniec boczek bez skóry.Na wierzch kładziemy trzy liście laurowe.Zamykamy praskę i wkładamy do lodówki na 24 godz.
Parzenie
Woda 75-80 do momentu gdy osiągniemy w środku wyrobu 65 stopni.Temperaturę wody i wyrobu mierzymy za pomocą termometru z sondą.Gdy wyjmiemy praskę z gorącej  wody to schładzamy ją teraz w zimnej wodzie około 10 min.Potem już tylko praska do lodówki na 8 - 10 godz i życzę SMACZNEGO.

Prześlij komentarz