niedziela, 31 stycznia 2021

Paola - Zamykarka do puszek




 To była moja pierwsza zamykarka na jakiej robiłem wyroby w puszkach. Do wad mogę zaliczyć wagę jeśli był podłączony silnik oraz głośną pracę na silniku. Zaletą tej zamykarki jest możliwość pracy ręcznej po zdjęciu silnika i zamontowaniu koła -korby. 

Zastosowanie do zamykania puszek stalowych o wymiarach: Ø73; ø99. Co do wysokości puszek to można łatwo regulować maszynę. Maszyna posiada napęd elektryczny i w razie potrzeby może być napędzana ręcznie. Docisk puszki odbywa się na zasadzie dźwigni ze sprężyną z możliwością ustawienia wysokości puszek. Urządzenie może być montowane bezpośrednio do stołu.

ALL AMERICAN- Zamykarka do puszek

Jedyne co musiałem dorobić do tej zamykarki to dystanse do różnych puszek (chodzi o wysokość puszek ), oraz delikatnie liznąć do rozmiaru fi 99mm na tokarce tackę na której stawiamy puszkę. Do zalet tej zamykarki mogę zaliczyć małą wagę i rozmiar, szybką wymianę górnej głowicy na rozmiar jaki nam potrzeba, chodzi o ząbkowaną tackę, która wchodzi w wieczko puszki podczas zamykania, przez co jest możliwość zamykania puszek o różnej wielkości fi. Oczywiście musimy takowe posiadać. Najbardziej popularnym rozmiarem puszki w PL  jest fi 99mm, są jeszcze 73 mm i 83 mm.  Następną zaletą jest łatwość dopasowania wysokości do różnych puszek, można to zrobić nawet za pomocą zwykłych podkładek. Szybka i łatwa regulacja. Wad jako takich nie ma, ale np: mocowanie do stołu modło by być inaczej rozwiązane, osobiście robię to za pomocą ścisku stolarskiego. Można by było przykręcić jakąś deskę, ale rozwiązanie ze ściskiem myślę że jest lepsze. 

Instrukcja i części składowe

https://allamerican1930.com/wp-content/uploads/2017/02/225-OPERATING-INSTRUCTIONS.pdf

Jak skalibrować zamykaarkę do puszek All American 225

https://wellscan.ca/how-to-calibrate-an-all-american-225-can-sealer/

Jak wymienić uchwyt w uszczelniaczu do puszek All American 225 Can Sealer

https://wellscan.ca/how-to-change-the-chuck-on-an-all-american-225-can-sealer/

Jak naoliwić All American 225

https://wellscan.ca/how-to-oil-an-all-american-225-can-sealer/

Sprzęt i części: 

https://wellscan.ca/product-category/equipment-parts-accessories/

Filmik: 

https://www.facebook.com/100006779613436/videos/pcb.3663111317059299/2960237747545517/







sobota, 23 stycznia 2021

Łopatka konserwowa mielona










 SUROWIEC I ROZDRABNIANIE 

Rozdrabniałem na maszynce 8

-2 kg łopatki klasa 1 (kto chce bardziej chudy wyrób proponuje 3 kg) / szarpak 

-1 kg łopatki klasa 2 / 5 mm

-1 kg mięso z golonki razem z tłustym 5 mm

PRZYPRAWY I MATERIALY POMOCNICZE

-peklosól 18 g/kg

-woda 25%

-skrobia ziemniaczana 3,5%

Opcjonalnie można dać przyprawy kto jakie lubi w odpowiedniej dla siebie ilości.

Ja dałem i to jest tylko sugestia :

-pieprz czarny 2g/kg

-papryka chili jalapeno grys czerwona ostra 2 g/kg

-czosnek suszony 1,5 g/kg rozdrobniony w moździerzu 

WYKONANIE

Kupione mięso peklujemy zalecaną dawką. Czas peklowania 2 dni w 4-6 stopniach w lodówce. Po tym czasie mięso rozdrabniamy i łączymy ze sobą. Wodę i skrobię łączymy i dodajemy do mięsa. Dodajemy przyprawy dokładnie mieszamy, aż mięso wchłonie całą wodę i nabierze kleistości i będzie jednolita masa. Przekładamy do puszek, słoików i poddajemy obróbce termicznej. W moim wypadku była to pasteryzacja trzy krotna w odstępach 24 godzinnych pierwszy dzień 60 min, drugi 45 min, trzeci 30 min. w temperaturze 75-80 stopni. Te czasy podaje do puszek 450 g i 560 g, do puszek 300g i słoików 300 g czasy skracamy o 5 min. Po pierwszej i drugiej pasteryzacji słoiki i puszki wyjmujemy i odstawiamy w temperaturze pokojowej. Po ostatniej pasteryzacji trzeciej chłodzimy zimną wodą 60 min. Odnośnie słoików trzeba być ostrożnym z chłodzeniem ponieważ słoiki mogą pękać, najlepiej jest garnek z słoikami wstawić do wanny lub większego garnka z zimną wodą i słuchawką prysznicową dozować na początku ciepłą wodę lejąc po ściance garnka ze słoikami i stopniowo dajemy coraz chłodniejszą wodę ,aż w końcu zimną. Dalsze wychładzanie wyrobu robimy w lodówce. następnego dnia kosztujemy. Konserwa jest smaczna pachnąca konsystencja zwarta i miękka. Polecam smacznego.

czwartek, 14 stycznia 2021

Ciasto ser- Orzeźwiający deser

 



Składniki :
3 duże jogurty ( w sumie 900 gram )
5 galaretek cytrynowych.
puszka puly z mango ( 850 gram)
2 szklanki  po 250 gram gorącej wody.
Wykonanie 
Do gorącej wody wsypać galaretki dobrze rozmieszać i pozostawić do ostygnięcia  nie dopuścić do stężenia galaretek.
W drugim naczyniu połączyć pulpę z mango z jogurtami i ostudzoną galaretką.
Wszystkie połączone składniki wylać do formy wyłożonej folią spożywczą , wstawić do lodówki do momentu stężenia ( u mnie stało całą noc ).
Gdy masa już stężeje łyżką do mango wykrawać dziurki.
Smacznego !

środa, 6 stycznia 2021

Pasztet drobiowo-wieprzowy





 SUROWIEC

-piersi drobiowe kurczak 1,5 kg

-wątróbka drobiowa indyka 1 kg

-podgardle 1 kg

PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE

-sól nie jodowana 16g/kg

-pieprz czarny 3g/kg

-ziele angielskie 1g/kg

-gałka muszkatołowa 1g/kg

-cebula 3 sztuki średniej wielkości 

-olej z pestek winogron lub inny 

-rosół z gotowania podgardla /ilość taka aby masa pasztetowa była dość luźna, pasztet ma być smarowny .

-słoiki, puszki 300 g

WYKONANIE 

Do garnka wlewamy tyle wody aby nasz surowiec mięsny był całkowicie przykryty. Wodę podgrzewamy do 80 stopni i wrzucamy mięso i parzymy do stanu półmiękkiego. Cały czas utrzymujemy temperaturą 80 stopni. Cebulę parzymy też do stanu pół miękkiego razem z mięsem. W osobnym garnku parzymy podroby w temp 80-85 stopni czas 10 min. Po parzeniu wyjmujemy mięso, podroby i studzimy. Następnie wszystko mielimy na drobnym sitku 2-3 mm dwa trzy razy. Można też skorzystać z blendera. Po zmieleniu składników zabieramy się za przyprawianie. Podczas mieszania musimy ocenić gęstość naszego farszu i w razie potrzeby dolewamy rosołu. Masa mięsna ma być w miarę luźna pasztet ma być smarowny. Napełniamy słoiki puszki, na wierzch dajemy łyżeczkę oleju jadalnego ja dałem z pestek winogron.

OBRÓBKA TERMICZNA 

Puszki lub słoiki sterylizowałem w szybkowarze 50 min. Po obróbce termicznej schładzamy w zimnej wodzie 60 min dalsze wychładzanie wyrobu w lodówce.

Smacznego.