Strona poświęcona przede wszystkim wyrobem wyrobów i wędlin domowych i ich sposobach produkcji. Można tu będzie znaleźć przepisy i zdjęcia wędlin i wyrobów : wędzonych, pieczonych, podsuszanych i dojrzewających, wyrobów szynkowarowych i wędlin parzonych metodą tradycyjną i Sous Vide. Oraz innych potraw które cenimy za ich smak i wygląd.
▼
czwartek, 17 stycznia 2019
Mielonka wieprzowa z nutką dymu
SUROWIEC
-łopatka 1,5 kg
-boczek 0,5 kg
-karkówka 0,5 kg
-mięso z golonki razem z tłustym 0,8-1 kg
-pachwina wędzona bez skóry z przyrostem mięsnym 1 kg
PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-woda 400 ml do całości
-skrobia ziemniaczana 40 g do całości
-pieprz czarny 1 g/kg
-pieprz biały 1 g/kg
-peklosól 15 g/kg
-czosnek świeży zgnieciony w prasce 2 g/kg
-słoiki/puszki
-2 łyżeczki żelatyny lub ugotowana do miękkości skóra z golonki zmielona na 2 mm
WYKONANIE
Wszystkie przyprawy oprócz peklosoli dodajemy na masą całego surowca oprócz wędzonej pachwiny ponieważ pachwina była przygotowana wcześniej w solance. Kupione mięso kroimy w większe kawałki i peklujemy 48 godz. w temp.4-6 st. Po tym czasie mięsko rozdrabniamy na sitku fi 5(rozdrabnianie robiłem na maszynce nr 8) dodajemy wszystkie przyprawy i składniki dokładnie mieszamy (skrobię ziemniaczaną dodajemy na sam koniec przez drobne sitko, aby nie powstały nam grudki-przesiewamy) i pakujemy ściśle masę mięsną w słoiki/puszki. Teraz przeprowadzamy sterylizację w szybkowarze czas 60 min. Można też zastosować tyndalizacje czyli trzy krotna pasteryzację. Robiłem na dwa sposoby i różnicy w smaku ani konsystencji nie widać więc polecam sterylizację bo jest przede wszystkim szybciej. Pierwsze trzy zdjęcia to mielonka poddana sterylizacji następne fotki to mielonka pasteryzowana.
Smacznego.
Witam
OdpowiedzUsuńChciałbym zrobić taką mielonkę w słoiku lecz nie mam szynkowara. Ile musiałbym w zwykłym garnku pasteryzować taką mielonkę i w jakiej temperaturze aby była miękka. Kiedyś robiłem z jakiegoś przepisu to mielonka wyszła mi bardzo twarda nie zdatna do jedzenia.
Trzeba pasteryzować 3 razy w odstępach 24 h po każdym gotowaniu wyjmujemy z wody 1 raz 40 min 2 raz 30 min 3 raz 20 min jeśli chodzi o słoiczki 250 ml.Większe zwiększamy czas.Więc proponuje zakup szybkowara np.15 litrów turecki na allegro nie są drogie .
UsuńWitam w jakim celu stosuje sie skrobie ziemniaczaną ??
OdpowiedzUsuńSkrobia zatrzymuje wodę w mięsie i wyrób jest soczysty i miękki i ma delikatną konsystencje
UsuńIle wychodzi sloiczkow z takiej ilosci miesa?
OdpowiedzUsuńBardzo prosto policzyć dodaj ilość mięsa i podziel to na wielkość słoiczków
Usuń