sobota, 28 grudnia 2019

Tuszonka w/g wersji oryginalnej


SUROWIEC WIEPRZOWY 
-boczek 1 kg
-karkówka 1 kg
-łopatka 1 kg
-szynka 1 kg

PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-sól warzona 12-13 g/ kg
-cebula suszona 3,5 g/ kg lub świeża tarta w ilości  4 razy więcej
-pieprz czarny 1 g/ kg
-liść laurowy mielony 0,3 g/kg lub cały w ilości 4 razy więcej
-smalec 150-200 g
-słoiki

WYKONANIE 
Mięso kroimy w kawałki 2-4 cm .Na dużej patelni lub garnku rozgrzewamy smalec i na małym ogniu dusimy mięso około 30-40 min. Pod koniec duszenia dodajemy wszystkie przypraw, dokładnie mieszamy. Powstały sos i mięso przekładamy do słoików układamy dość ciasno na koniec zalewamy resztą sosu i tłuszczu co zostaje.

STERYLIZACJA 
60 min w szybkowarze. Po tym czasie słoiki wyjmuje i zostawiam do wystygnięcia następnie wkładam do lodówki aby dobrze stężały. Następnego dnia można kosztować .
Smacznego.
Ps.Wzorowałem się na przepisie z forum Wędliny Domowe.pl wprowadziłem kilka zmian jak w oryginale.

piątek, 27 grudnia 2019

Kiełbasa wieprzowa parzona




SUROWIEC I ROZDRABNIANIE
Maszynka nr.8
-3 kg boczek tłuściejszy / 10 mm
-3 kg karkówka /szarpak
-2 kg łopatka 1 klasa / szarpak
-1 kg łopatka 2 klasa / 13 mm

PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-peklosól 19-20 g kg
-pieprz czarny drobno mielony 3 g/kg
-czosnek 7 g/kg
-gorczyca ziarno 4 g/kg
-jałowiec mielony 2 g/kg
-majeranek 1-1,5 g /kg
-woda 10%

WYKONANIE
Mięso tniemy na kawałki około 4 cm w celu zapeklowania. Peklujemy w osobnych pojemnikach pod względem grubości rozdrabniania . Czas peklowania 2-3 dni. Po tym czasie mięso rozdrabniamy dodajemy wodę i przyprawiamy wszystkimi przyprawami, dokładnie mieszamy mięso musi być kleiste. Napełniamy jelita dość ciasno i odwieszamy na kije w celu osadzenia. Po dwóch godzin osadzania kiełbaskę osuszamy w wędzarni przy dużym ruchu powietrza i temp około 40-45 st. na samym żarze. Osuszamy do momentu ,aż powierzchnia kiełbaski będzie całkowicie sucha i ciepła. Następnie wędzimy w temp 60-65 stopni przez około 2,5-3,5 godz, do koloru jaki nas zadowala. Po wędzeniu kiełbasę parzymy w wodzie o temp 80 st.do uzyskania w środku kiełbaski temp. 70 st. Następnie schładzamy w zimnej wodzie około 5 min. Odwieszamy na kije aby ociekła, chowamy do lodówki temp 4-6 st. SMACZNEGO.

niedziela, 22 grudnia 2019

Polędwica w otoczce słoniny w/g JackaW


 SUROWIEC PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-polędwica
-płat cienkiej słoniny
-kątnica wołowa
-peklosól zgodnie z kalkulatorem peklowania na mokro wersja bardziej słona https://www.wyroby-domowe.pl/peklowanie-mokro-i-10.html
-sól ważona nie jodowana do słoniny 25-30 g/kg
-pieprz ziołowy białowieski 1-2 g/kg do słoniny
-czosnek świeży 3-5 g/kg do słoniny
-sznurek,siatka wędzarnicza

WYKONANIE
Polędwice ładnie oczyszczamy z mizdry i warkocza . Peklujemy na mokro z nastrzykiem 7 dni, słoninę musimy zasolić i przyprawić  wcześniej 4-6 tygodni w zależności od grubości . Po zasoleniu i przyprawieniu słoniny pakujemy ją próżniowo lub w folie spożywczą. Gdy surowiec będziemy mieli już gotowy musimy go dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym i trochę oklepać go tłuczkiem do schabowych aby powstała na słoninie i polędwicy warstewka wiążąca klejąca. Następnie ciasno zawijamy i wiążemy, wkładamy w kątnice która oczywiście moczyła się w zimnej wodzie około godziny. Pakujemy w siatkę i dodatkowo jeszcze wiążemy tak dla pewności.

WĘDZENIE NA ZIMNO 16-22 STOPNIE DOPUSZCZA SIĘ MAX 28 STOPNI
Wędziłem przez 4 dni pierwszy i drugi dzień po 5 godz. trzeci i czwarty po 6 godz. Po wędzeniu schładzamy wyrób w lodówce przez 10-12 godzin .
SMACZNEGO.

sobota, 14 grudnia 2019

Tatar wołowy z cebulką i ogórkiem



Składniki:
-500 g polędwicy wołowej
-pół cebuli
-1-2 ogórki kiszone
-dwa żółtka
-sól warzona nie jodowana
-pieprz czarny mielony
-sos sojowy
-olej u mnie smakowy paprykowy

Sposób przygotowania:
Mięso opłukać i zmielić na drobnym sitku lub posiekać bardzo drobno ostrym nożem. Cebule i ogórki kroimy w kosteczkę . Soli, pieprzu i sosu sojowego każdy dodaje do swojego smaku następnie olej oraz jedno żółtko i wyrabiamy. Z gotowego tatara ulepić kulkę, uklepać na talerzu w środku zrobić dziurkę i wbić w nią żółtko. Do formowania tatara można też wykorzystać specjalne obręcze. Po bokach posypać cebulką i ogórkiem .Najlepiej podawać z mrożoną wódką :) Smacznego.

piątek, 22 listopada 2019

Boczek z próżni surowy



SUROWIEC:
-boczek bez skóry najlepiej tłusty, im tłuściejszy tym lepiej
PRZYPRAWY:
-peklosól 22 g/kg -kozieradka 1 g/kg -jałowiec mielony 1 g/kg -czosnek świeży w plasterkach ilość według uznania
WYKONANIE
Boczek nacieramy wszystkimi przyprawami kroimy czosnek w cieniutkie plasterki i układamy na boczku. Pakujemy próżniowo. Czas 5 miesięcy w temperaturze 4-6 stopni  po 1-2 tygodniach w zależności kto jak lubi czosnek wyjmujemy boczek i zdejmujemy czosnek i ponownie w próżnię. Dajemy nowe woreczki. Osobiście otwierałem co miesiąc i sprawdzałem czy wszystko ok, czy nie widać jakiś niespodzianek i czy zapach jest w porządku. Wyrób jest smaczny, kruchy i delikatny. Taki wyrób najlepiej pokroić w cienkie plasterki i do tego jakiś porządny dobry alkohol. Smacznego. 

poniedziałek, 18 listopada 2019

Kiełbasa z pomidorem



SUROWIEC I ROZDRABNIANIE
Maszynka nr 8
-szynka 1 kl 5 kg / szarpak
-karkówka 5 kg / 13 mm
-boczek (bardziej tłusty) 3 kg / 10 mm
-podgardle 2 kg / 8 mm

PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-peklosól 18-19 g /kg
-pieprz syczuański mielony 2 g/kg
-pieprz czarny 1 g/kg
-pieprz cytrynowy 1 g/kg
-czosnek świeży zgnieciony przez praskę 3 g/kg
-pomidor suszony płatek 7 g /kg
-pomidor z czosnkiem i bazylią 3 g/kg
-gorczyca biała ziarno 4 g/kg
-woda 10%
-jelita wieprzowe 28/30

WYKONANIE
Mięso tniemy w kostkę 4 cm i peklujemy każdy rodzaj mięsa w osobnym pojemniku. Czas peklowania 2 dni. Po tym czasie rozdrabniamy mięso, dodajemy wszystkie przyprawy i wodę i bardzo dokładnie mieszamy aby wszystkie przyprawy ładnie rozprowadziły się po całym mięsku.
Mięso musi być dobrze wyrobione i musi się kleić .Napełniamy jelita dość ciasno i odwieszamy  w pokojowej temp. na 2 godz.

OSUSZANIE W WĘDZARNI 
Temp.45 stopni przy dużym ruchu powietrza bez dymy na samym żarze do momentu, aż powierzchnia kiełbasy będzie sucha i ciepła

WĘDZENIE
W temp. 50-60 stopni do koloru jaki nas zadowala . Osobiście wędziłem 3 godz.

PARZENIE 
Woda 75-80 st. parzymy do momentu aż kiełbaska w środku będzie miała 68-70 st.  Po parzeniu topimy kiełbasę na około 5 min w zimnej wodzie . Chowamy do lodówki.
SMACZNEGO

wtorek, 12 listopada 2019

Nalewka z żurawiny


SKŁADNIKI
- 1 kg owoców żurawiny
-1 litr  alkoholu 50-70 %
-cukier 300 gr.
-1 lub 2 łyżki miodu

WYKONANIE
Owoce zbieramy po pierwszych przymrozkach lub jeżeli widzimy że owoce są piękne, dojrzałe to zbieramy wcześniej i trzeba je przemrozić w zamrażarce. Owoce przebieramy myjemy pod bieżącą wodą. Każdy owoc tniemy na pół lub cztery części, można użyć robota i pociąć w talarki będzie szybciej. Wkładamy do słoja pocięte owoce i zalewamy alkoholem. Zakręcamy,wstrząsamy słojem i zostawiamy na 6-8 tygodni w pokojowej temp. co tydzień wstrząsnąć słojem. Po tym czasie zlewamy nalew nasz alkohol i odstawiamy w bezpieczne miejsce aby nikt nam go nie wydoił:), a owoce zasypujemy cukrem, dodajemy miód wstrząsamy słojem, i odstawiamy w słonecznym miejscu, codziennie wstrząsając. Robimy tak przez 7-10 dni. Po tym czasie syrop z owoców zlewamy i dodajemy do alkoholu co wcześniej zlaliśmy. Żeby dokładnie wypłukać cukier i miód z owoców do owoców należy wlać nasz alkohol np. 0,5 l i dobrze potrząsnąć słojem w ten sposób wypłuczemy resztki cukru i miodu. Czynność można powtórzyć w razie potrzeby. Alkohol z syropem przelewamy do czystego słoja i zostawiamy w chłodnym i ciemnym miejscu na 12 miesięcy. W tym czasie nalewka pięknie się nam wyklaruje i dojrzeje. Przelewamy delikatnie do butelek aby nie naruszyć osadu z dna słoja. Po tym czasie i czynnościach jakie wykonaliśmy nalewka jest w pięknym kolorze i w wspaniałym smaku. Serdecznie polecam.
SMACZNEGO.

piątek, 8 listopada 2019

Konserwa- mielonka ,,Luncheon meat'' w/g JackaW












SUROWIEC I ROZDRABNIANIE 
Rozdrabnianie było na maszynce nr. 8
-karkówka 2 kg / 8 mm
-boczek bez skóry 1 kg (bardziej tłusty niż chudy) / 5 mm
-mięso z golonki razem z tłustym 1 kg /4 mm

PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-peklosól 16-18 g/kg
-pieprz czarny drobno mielony 1 g/kg
-czosnek świeży dobrej jakości 2 g/kg
-przyprawa lunch meat 1 g/kg
-woda 20 %
-skrobia ziemniaczana 3%
-puszki, słoiki
-szybkowar, zamykarka do puszek
-skóra z golonki gotowana do miękkości i zmielona na 2 mm 40-50g/kg

WYKONANIE
Karkówkę i boczek tniemy w kostkę 4 cm, golonkę pozbawiamy skóry, kości resztę dajemy do peklowania, (z dużej golonki uzyskałem 1 kg mięsa). Czas peklowania 2 dni. Po tym czasie całość surowca mielimy i przyprawiamy wszystkimi przyprawami. Ugotowaną i zmieloną skórę razem z przestudzonym wywarem dodajemy do mięsa. Do wody dodajemy skrobię ziemniaczaną  i mieszamy aż się rozpuści. Następnie tą wodę ze skrobią dodajemy do mięsa i mieszamy do tej pory aż mięso wchłonie całą wodę i konsystencja masy mięsnej będzie jednolita. Napełniamy słoiki i puszki 300g zamykamy i sterylizujemy 60 min. Gdy wskazany czas minie, a ciśnienie w szybkowarze spadnie otwieramy szybkowar i puszki topimy w zimnej wodzie na 1 godzinę pilnujemy aby woda była cały czas zimna. Następnie puszki przekładamy do lodówki. Można też puszki poddać tyndalizacji dla 300g puszki lub słoika będą to czasy 65-45-30 min w temp.75 - 80 st. po ostatniej pasteryzacji chłodzimy w zimnej wodzie 60 min i chowamy do lodówki w temp 4 st.
SMACZNEGO.

PS. Dla tych co lubią bardziej wyrazisty smak konserwy proponuje dodać 2 g pieprzu i 2 g przyprawy lunch meat.

piątek, 1 listopada 2019

Blok dwukolorowy


Wykonanie żony Kasi

SKŁADNIKI:

Biała część:
-250 g margaryny Kasi lub masło
-500 g mleka w proszku
-125 ml wody lub mleko
-250 g cukru
-herbatniki  ciemne 30-40 szt

Brązowa część:
-250 g margaryny Kasi lub masło
-500 g mleka w proszku
-125 ml wody lub mleko
-250 g cukru
-6 łyżek kakao
-herbatniki  jasne około  30-40  szt

Dodatki :
-rodzynki
-suszona żurawina
-orzechy nerkowca
-orzechy laskowe
-orzechy ziemne
-orzechy włoskie
-pestki z dyni lub słonecznika
-sezam
Ps. W/w dodatki są tylko sugestią można dodać wszystkie po trochu lub wybrać swoje ulubione.

Materiały pomocnicze:
-papier do pieczenia
-dwie formy keksowe

Wykonanie :
1. Do rondelka wlej wodę, włóż Kasię i dosyp cukier.
2. Całość zagotuj, aby składniki się dobrze rozpuściły i połączyły.
3. Przestudź.
4. Połowę herbatników drobno pokrusz.
5. Masę przelej do miski, wsyp mleko w proszku wymieszaj mikserem.
6. Dodaj pokruszone herbatniki oraz wybrane dodatki.
7. Wszystko dobrze wymieszaj łyżką.
8. Następnie przygotowujemy drugą masę z kakao.
9. Drugą masę przygotuj tak samo ( do rondelka wlej wodę , dodaj Kasię , dosyp cukier i kakao.
    Przestudź. Masę przelej do miski , wsyp mleko, wymieszaj mikserem .
10. Dodaj herbatniki i wybrane dodatki , wymieszaj łyżką.
11. Formę keksową wyłóż papierem do pieczenia.
12. Przełóż masę do formy, najpierw jeden kolor ,a następnie drugi.
13. Wstaw do lodówki na 8-10 godzin.
14. Po tym czasie można kosztować :)
      SMACZNEGO.

sobota, 19 października 2019

Mielonka wieprzowa - 2


SUROWIEC:
-boczek 1 kg
-karkówka 1 kg
-szynka 1 kg
-mięso z golonki razem z tłustym szt.1
-podgardle bez gruczołów i skóry 0,5 kg

PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-peklosól 15 g/kg
-czosnek zgnieciony przez praskę 2 g/kg
-pieprz czarny drobno mielony 3 g/kg
-ziele angielskie 0,5 g/kg
-woda 600 ml do całości
-skrobia ziemniaczana 40 g do całości
-puszki
-zamykarka do puszek
-szybkowar
-opcjonalnie można dodać żelatynę dwie łyżeczki lub ugotowane do miękkości i zmielone na drobnym sitku 2 mm skórki wieprzowe ,można wykorzystać skórę z golonki.


WYKONANIE
Cały surowiec tniemy w 3 cm kostkę i peklujemy zalecaną dawką peklosoli.  Czas peklowania 48 godzin w temp. 4-6 st. Po tym czasie cały surowiec mielimy.U mnie rozdrabnianie odbywało się na maszynce zelmer 8, sitko fi 5 mm. Następnie przyprawiamy dodajemy wodę i dokładnie mieszamy aby cała woda została wchłonięta przez mięso i przyprawy dobrze się wymieszały z mięsem. Na koniec przesiewamy przez drobne sitko skrobię ziemniaczaną do mięsa i również dokładnie mieszamy aby nie powstały grudki i skrobia była w całym surowcu. Odstawiamy mięso  na 3 godz do lodówki w celu wyrównania smaków. Napełniamy ściśle puszki,zamykamy i przeprowadzamy sterylizację w szybkowarze czas 65 min. Po tym czasie jak ciśnienie spadnie otwieramy szybkowar i puszki wkładamy do zimnej wody aż wystygną ,dalsze chłodzenie odbywa się w lodówce.
SMACZNEGO.

sobota, 12 października 2019

Kiełbasa z szynki i policzków wieprzowych




SUROWIEC I ROZDRABNIANIE 
-szynka 1 kl.5 kg / w kostkę 1,5 cm
-policzki wieprzowe 4 kg / 10 mm
-mięso z golonki  600 g / 2,5 mm
Rozdrabnianie maszynka nr.8

PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-peklosól 19 g/kg
-pieprz czarny 2 g/kg
-pieprz biały 1 g /kg
-kolendra mielona 1 g/kg
-czosnek wyciśnięty przez praskę 4 g/kg
-gorczyca ziarno 3-4 g /kg
-jelita wieprzowe raczej grubszego rozmiaru
-woda 500 ml do szynki i policzków
-200 ml do golonki i błon z policzków

WYKONANIE:
Szynkę kroimy w kostkę 1,5 cm. Z policzków wieprzowych usuwamy błony które później dodajemy do golonki i razem będziemy mielić na 2,5 mm. Policzki do peklowania kroimy na pół. Golonkę tniemy w kawałki 3 cm. Całość surowca w osobnych pojemnikach peklujemy w temp.4-6 st.dwa dni. Po tym czasie rozdrabniamy mięso, czosnek dajemy do 500 ml wody i całość wlewamy do miski z szynką i policzkami dodajemy resztę przypraw i mieszamy dokładnie . Następnie do zmielonej golonki i błon z policzków dajemy 200 ml wody i wyrabiamy do kleistości. Teraz całość mięsa łączymy ze sobą i bardzo staranie wyrabiamy . Napełniamy jelita dość ściśle i dajemy do osadzania na 2 godz w temp. pokojowej. Następna czynność to osuszanie w wędzarni przy dużym ruchu powietrza w temp.45-50 st. bez dymu na żarze. Gdy powierzchnia kiełbaski będzie całkowicie sucha i ciepła zaczynamy wędzenie . Osobiście wędziłem wiśnią,śliwą i olchą .Wędzimy do koloru jaki nas zadowala u mnie wędzenie trwało około 3 godz. wędziłem w temp. 50-60 st. Po wędzeniu kiełbasę parzymy w wodzie o temp. 75-80 st.do momenty osiągnięcia temp w środku 68-70 st. Po parzeniu kiełbasę hartujemy w zimnej wodzie około 5 min.
SMACZNEGO.

piątek, 11 października 2019

Sało z przyprawą -Białoruś




SUROWIEC I PRZYPRAWY
-słonina
-przyprawa jak na zdjęciu 27 g/kg
-3-4 większe ząbki czosnku na kg słoniny

WYKONANIE :
Płaty słoniny tniemy w paski na wysokość puszek/słoików przy puszce trzeba uwzględniając wieczko. Słoninę nacieramy czosnkiem i posypujemy naszą przyprawą. Następnie taką słoninę wkładamy w słoiki i puszki przykrywamy wieczkiem puszki i odstawiamy do lodówki na 7 dni aby słonina przeszła czosnkiem i przyprawą . Następnie sterylizujemy w szybkowarze przez 95 min. Wyrób jest delikatny i mięciutki i bardzo aromatyczny można nawet posmarować chlebek taką słoninką. Najlepiej smakuje z odpowiednim dobrym trunkiem procentowym:)
SMACZNEGO.


poniedziałek, 30 września 2019

DIXE - Zamykarka do puszek

DIXE 




Trochę pracy było przy odnawianiu zamykarek do konserw. Trzeba było je rozebrać na czynniki pierwsze wyczyścić poprzez szkiełkowanie i pomalować. Przerobić, przetoczyć talerzyki  do rozmiaru puszek PL fi 99 mm, oraz dotoczyć dystanse które są niezbędne do puszek gramatury 160g , 300g,450g i 560g w moim wypadku. Maszynki spisują się rewelacyjnie. Mają solidną konstrukcję. Wyżej pokazane zamykarki są produkcji Angielskiej produkowane były w latach przedwojennych na licencji USA. Jest to maszynka automatyczna jedyne co musimy zrobić to założyć puszkę docisnąć do góry i zakręcić korbą 20 razy reszta zostanie zrobiona przez maszynkę . Sprzęt jest naprawdę super. 
Następna zamykarka to zamykarka produkcji USA po kompleksowej renowacji i przystosowaniu do puszek PL, dorobieniu odpowiednich części i z modyfikacją umożliwiającą łatwość doboru wysokości do puszek.
Filmik : https://youtu.be/ubFeccMrwvY

piątek, 13 września 2019

Kiełbasa wieprzowa z drobiem

 PARZONA

 PODPIEKANA


SUROWIEC I ROZDRABNIANIE
Rozdrabnianie maszynka nr.8
-szynka 1 kl.4,5 kg /krojona w kostkę 1,5-2 cm
-boczek 4 kg /mielone 10 mm
-podgardle 1,5 kg 10 mm
-mięso z uda kurczaka 3 kg szarpak

PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-peklosól 18-19 g/kg
-pieprz czarny grubo mielony 2 g/kg
-pieprz cytrynowy 1 g/kg
-majeranek 1 g/kg
-czosnek zgnieciony przez praskę 5 g/kg
-gorczyca 5 g/kg
-woda 500 ml podczas dodawania przypraw
-jelita wieprzowe

WYKONANIE:
Kupiony surowiec tniemy w dużą kostkę 4 cm,tylko szynkę tniemy docelowo w kostkę 1,5-2 cm. Cały surowiec peklujemy czas peklowania 2 dni. Po tym czasie rozdrabniamy surowiec i łączymy ze sobą, dodajemy wszystkie przyprawy, wodę i bardzo dokładnie mieszamy .Mięso musi się kleić. Napełniamy jelita dość ciasno. Teraz wieszamy na kije w celu osadzenia czas 2 godz. temp. pokojowa. Po osadzaniu kiełbasę pakujemy do wędzarni i osuszamy w 40 st. na żarze przy dużym ruchu powietrza, czas około 1 godz. kiełbasa w dotyku musi być suchutka. Wędzimy do koloru jaki nas zadowala czas u mnie około 3 godzin. Temp.wędzenia 50-60 st. Wędziłem olchą, jabłonią ,śliwą. Gdy kolorek kiełbaski będzie gotowy można kiełbaskę podpiec w wędzarni lub parzyć w wodzie  jedno i drugie robimy do 72 st w środku kiełbaski. Woda temp.75-80 st. Parzoną kiełbaskę po osiągnięciu 72 stopni zanurzamy w zimnej wodzie na 5 min. podpiekaną wieszamy do ostygnięcia, następnie takie kiełbaski chowamy do lodówki .


piątek, 9 sierpnia 2019

Aromatyczny boczek Sous Vide


SUROWIEC
-1,5 kg boczku ze skórą b/k

PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-peklosól 19 g/kg
-jałowiec mielony 2 g/kg
-chili grys 1 g/kg
-pieprz czarny grubo mielony 1 g/kg
-czosnek zgnieciony 2-3 ząbki
-cyrkulator
-worki próżniowe
-naczynie do parzenia

WYKONANIE
Płat boczku kroimy po długości, peklujemy, przyprawiamy ze wszystkich stron i składamy tak aby skóra była w środku i na zewnątrz. Pakujemy próżniowo na 4-5 dni w temp. 4-6 st. Po tym czasie parzymy cyrkulatorem 11 godz. w 63 st. Następnie schładzamy 10-15 min w zimnej wodzie. Chowamy do lodówki na noc w celu dalszego schłodzenia i sklejenia się boczku.
Ps. Przyprawy jakie podałem to tylko moja sugestia każdy może dodać inne.
SMACZNEGO

czwartek, 1 sierpnia 2019

Sałatka z cukinii i innych warzyw








Wykonanie mojej kochanej żony:)

Podstawowy składnik to cukinia jej jest najwięcej. Pozostałe składniki można dodawać wedle uznania. Jeżeli ktoś szczególnie nie przepada za jakimiś warzywami może modyfikować skład według własnego uznania.

SKŁADNIKI
-4 kg cukinii pokrojone w słupki 4-5 cm cukinia baz nasion i skórki
-1 kg papryki pokrojona w paski 1 cm gr. najlepiej aby była w trzech kolorach :żółty,zielony,czerwony.(finalnie jest  miło dla oka)
-0,5 kg cebuli pokrojone w pióra
-0,5 kg ogórek pokrojony w talarki 0,5 cm gr.
-0,5 kg marchwi pokrojone w cienkie talarki 
Można jeszcze sałatkę wzbogacić i dodać:
-0,5 kg  kalafiora 
-0,5 kg brokuł 
-0,5 kg fasolka szparagowa

ZALEWA PIERWSZA 

-9 szklanek wody 
-1 szklanka soli warzonej nie jodowanej

ZALEWA DRUGA 

- 3 szklanki wody
-3 szklanki cukru
-2 szklanki octu

WYKONANIE
Pocięte warzywa wymieszać dokładnie, zalać zalewą sporządzoną z 9 szklanek wody i szklanki soli. Zalewę powielić jeżeli to będzie konieczne tak tak aby warzywa były prawie całe zakryte. Zostawić tak wszystko na 3 godziny. Następnie przygotować drugą zalewę 3 szklanki wody, 3 szklanki cukru, 2 szklanki octu,zagotować i pozostawić do ostygnięcia. Teraz odcedzić warzywa z pierwszej zalewy i ułożyć w słoikach i zalać letnią drugą zalewą. Do każdego słoiczka na koniec dodać po łyżce oleju. Zakręcić słoiki i pasteryzować 15 min. 
Sałatka jest bardzo smaczna ja używam jej do obiadu i kanapek z wędliną. Polecam.
SMACZNEGO.

środa, 17 lipca 2019

Dżem z czarnej porzeczki


SKŁADNIKI:
-1,5 kg owoców czarnej porzeczki
-1 kg cukru
-żelfikx bez cukru na jeden kg.owoców szt.2
-woda 200 ml

WYKONANIE:
Owoce przebieramy i myjemy, wrzucamy do garnka zasypujemy cukrem, dodajemy wodę mieszamy i zagotowujemy pod przykryciem. Gdy się zagotuje zmniejszamy ogień,zdejmujemy pokrywkę i tak na malutkim ogniu gotujemy 1,1,5 godz.do czasu aż wszystko zgęstnieje. Pamiętajmy o częstym mieszaniu aby się nie przypaliło. Trzeba mieć też na uwadze że dżem po ostygnięciu zgęstnieje. 15 min przed końcem dodajemy żelfix. Gorący dżem prosto z ognia nakładamy w słoiczki zakręcamy i obracamy do góry dnem. Można też słoiczki poddać pasteryzacji 15-20 min.Miejmy na uwadze aby pokrywki i słoiki były w bardzo dobrym stanie nie wyszczerbione a pokrywki nie powyginane i nie rdzawe.W przeciwnym razie słoik nie zaciągnie .

niedziela, 14 lipca 2019

,,Świątynia dymu'' ,,kibelek"






































Przedstawiam foto recenzje z budowy mojej świątyni dymu ,,kibelek" ;) . Krótko opiszę co i z czego było robione. A więc konstrukcja i szalówka z drewna świerkowego. Konstrukcja 50 mm na 50 mm. Szalówka 20 mm. Wełna kominkowa do ocieplenia 50 mm. Pręty zbrojeniowe do ławy i stropu 8 mm wiązane drutem do zbrojenia. Beton B20. Żwir na podsypkę pod ławę. Cegła klinkierowa. Drzwiczki żeliwne. Zaprawa klinkierowa. Deflektor z blachy nierdzewnej 1 mm. Wędzarnia w środku obita blachą nierdzewną 0,5 mm. Szuflada do paleniska z blachy czarnej 2 mm. Wylot dymu z paleniska regulowany fi 200 mm. Wylot dymu w komorze wędzarniczej na tylnej ścianie regulowany- klapowy do tego uchylny daszek. Dach pokryty blachą nisko profilową plus obróbka z blachy płaskiej. Pomalowane impregnatem do drewna kolor teak.