SUROWIEC
Strona poświęcona przede wszystkim wyrobem wyrobów i wędlin domowych i ich sposobach produkcji. Można tu będzie znaleźć przepisy i zdjęcia wędlin i wyrobów : wędzonych, pieczonych, podsuszanych i dojrzewających, wyrobów szynkowarowych i wędlin parzonych metodą tradycyjną i Sous Vide. Oraz innych potraw które cenimy za ich smak i wygląd.
niedziela, 29 grudnia 2024
Rolada z boczku -Sous Vide
SUROWIEC
wtorek, 17 grudnia 2024
Mielonka z czosnkiem niedźwiedzim
SUROWIEC I ROZDRABNIANIE
PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-peklosól 16g/kg
-pieprz czarny 3g/kg
-czosnek suszony płatek rozgnieciony w moździerzu 1g/kg
-chilli grys 1g/kg
-czosnek niedźwiedzi 2-3 g/kg osobiście dałem 2g/kg
-agar 4g/kg
-woda 0,5 l do całości
WYKONANIE
Kupiony surowiec tniemy na kawałki 3-4 cm i peklujemy zalecaną dawką, odkładamy na 2-3 dni do lodówki w temp 4-6 st. Po tym czasie rozdrabniamy, dodajemy wszystkie przyprawy i materiały pomocnicze. Najlepiej wodę i agar połączyć i dodać do masy mięsnej. Całość mieszamy, aby przyprawy równomiernie połączą się z surowcem, a masa mięsna była klejąca i cała woda wchłonęła się w mięso. Napełniamy puszki, słoiki zamykamy i gotujemy w szybkowarze 70 min opakowania 300g. Następnie gdy spadnie samoczynnie ciśnienie otwieramy szybkowar wyjmujemy puszki i studzimy w zimnej wodzie około 60 min. Ze słoikami trzeba postępować ostrożniej, aby nie pękały najlepiej cały szybkowar wstawić do zimnej wody większej miski, wanny np. i dodatkowo słuchawką prysznicową dość ciepłą wodą polewać od środka ścianki szybkowaru i stopniowo nie spiesząc się za bardzo wlewamy coraz chłodniejszą wodę, aż w końcu dajemy zimną. Wodę zmieniamy 2-3 razy. Kto obawia się wychładzania słoików w zimnej wodzie lepiej niech sobie odpuści i chłodzi je w pokojowej temp. Dalsze wychładzanie przeprowadzamy w lodówce. Wyrób polecam mielonka jest miękka soczysta, i za razem zwarta można kroić cienkie plasterki.
PS. Wymienione przyprawy to tylko moja sugestia można zastosować swoje ulubione
wtorek, 10 grudnia 2024
Słonina cebulowa
SUROWIEC
-cienka słonina wp bez skóry
PRZYPRAWY -MATERIAŁY POMOCNICZE
-sól warzona 25g/kg
-pieprz biały 3g/kg
-cebula suszona 7g/kg
-czosnek ilość według uznania osobiście daje 3-4 większe ząbki
WYKONANIE
Płaty słoniny tniemy w paski- słupki na wysokość puszek/słoików przy puszce trzeba uwzględniając wieczko do słoików układamy pod gwint. Obsypujemy/nacieramy dokładnie wszystkimi przyprawami i dodatkami, układamy ściśle w słoikach lub puszkach, które zamykamy i pozostawiamy na 2-4 dni w lodówce w temp.4-8 stopni.
Następnie gotujemy w szybkowarze przez 90 min. Po tym czasie wyłączamy gaz i gdy spadnie samoczynnie ciśnienie wyjmujemy puszki i schładzamy w zimnej wodzie 60 min. Dalsze wychładzanie w lodówce temp.4-6 stopni. Wyrób jest delikatny i mięciutki można posmarować chlebek taką słoninką. Najlepiej smakuje z odpowiednim dobrym trunkiem procentowym:)