Strona poświęcona przede wszystkim wyrobem wyrobów i wędlin domowych i ich sposobach produkcji. Można tu będzie znaleźć przepisy i zdjęcia wędlin i wyrobów : wędzonych, pieczonych, podsuszanych i dojrzewających, wyrobów szynkowarowych i wędlin parzonych metodą tradycyjną i Sous Vide. Oraz innych potraw które cenimy za ich smak i wygląd.
wtorek, 27 listopada 2018
Galareta wieprzowo-drobiowa
SKŁADNIKI
Dodane do gotowania:
-woda tyle aby zakryło wszystkie składniki
-golonka tylna szt.1
-nóżki w/p szt. 2
-ćwiartki z kurczaka szt.2
-skórki w/p wędzone 300 g
-skórki w/p nie wędzone 200 g
-3 marchwie
-1 cebula
-suszone warzywa ilość według uznania
-3 listki laurowe
-8 ziaren ziela angielskiego
-łyżka suszonego szczypiorku
-sól 25 g
Przyprawy dodane po ugotowaniu:
- 4 ząbki czosnku
-pieprz czarny 1 g/kg
-pieprz ziołowy białowieski 1 g/kg
-sól 25 g
-świeży lub mrożony koperek na wierzch galarety
WYKONANIE:
Z golonki, nóżek usunąć włosie, opłukać i włożyć do szybkowara , zalać wodą na wysokość taką aby wszystkie składniki były przykryte około 3 cm. Dodać w/w przyprawy i warzywa które dodajemy podczas gotowania. Zamknąć szybkowar i wstawić na kuchenkę . Po zasyczeniu pary opuścić gwizdek, zmniejszyć ogień i gotować 80-90 minut, szybkowar otworzyć po 30 min. Teraz całość trzeba odcedzić. Gdy mięso ostygnie trzeba je obrać z kości, rozdrobnić na mniejsze kawałki widelcem i włożyć do salaterki, mniejszych miseczek słoiczków lub plastikowych pojemniczków. Do rosołu dodać resztę przypraw i dosolić do smaku. Następnie zalewamy rosołem mięsko które porozkładaliśmy w pojemnikach i salaterkach. Gdy całość przestygnie wkładamy do lodówki aby całkowicie stężało, ścięła się galaretka. SMACZNEGO.
sobota, 24 listopada 2018
Kiełbasa czosnkowa
SUROWIEC I ROZDRABNIANIE
Używałem maszynki nr. 8
-4 kg boczek (chudy) 8 mm
-3 kg karkówka szarpak
-3 kg szynka w kostkę 1-1,5 cm
PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-18 g/kg peklosól
-2-3 g/kg pieprz czarny
-0,5-1 g/kg kolendra mielona
-0,5-1 g/kg chili nitki lub chilli jalapeno
-1 g/kg majeranek
-10-15 g/kg czosnek dobrej jakości 50% krojony drobno 50% przepuszczony przez praskę . 15 g polecam dla tych kto bardzo lubi czosnek, ja lubię dałem 15 g i mi pasuje jak najbardziej.
-woda 0,5 l podczas dodawania przypraw
WYKONANIE
Kupione mięso każdy rodzaj w osobnym pojemniku tniemy w kostkę około 4x4 cm, szynkę tniemy w kostkę już na docelowy wymiar 1-1,5 cm . Peklujemy i wstawiamy do lodówki na 2 dni w temp. 4-6 st. Po tym czasie rozdrabniamy mięso przyprawiamy i dajemy wodę. Dokładnie mieszamy do kleistości. Wstawiamy do lodówki na 6 godzin. Napełniamy jelita wp ściśle i odwieszamy do osadzenia na 2 godz. Po osadzeniu osuszamy w wędzarni w temp. 35-40 st. bez dymu. Gdy powierzchnia kiełbas będzie całkowicie sucha i ciepła zaczynamy właściwe wędzenie. Temp. wędzenia 55-60 st 3,5 h .Następnie podpiekamy lub parzymy. Podpiekanie 80-90 st do uzyskania 70 st. w środku kiełbaski. Parzenie woda 75-80 st. do uzyskania 70 st. w środku kiełbasy. Następnie kiełbasę sparzoną topimy na około 5-10 min w zimnej wodzie. Teraz czekamy aż wystygnie całkowicie i chowamy do lodówki. SMACZNEGO.
czwartek, 22 listopada 2018
Karkówka pieczona
SUROWIEC
-karkówka 1,5 kg
PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-sól nie jodowana 16-17 g/kg
-ziarno kolendry 1 g/kg
-gorczyca ziarno 1 g/kg
-chili grys 1 g/kg
-czosnek 2-3 ząbki
-sznurek wędzarniczy
-termometr z sondą
-folia spożywcza lub torebki do pakowania próżniowego razem z pakowaczką
WYKONANIE
Przyprawy kolendrę i gorczycę rozdrabniamy w moździerzu, czosnek wyciskamy praską.
Karkówkę nacieramy wszystkimi przyprawami i ładnie wiążemy sznurkiem następnie zawijamy w folie spożywczą lub pakujemy próżniowo. Odstawiamy do lodówki na 5 dni w temp 4-6 stopni. Po tym czasie zaczynamy obróbkę termiczną . Pieczemy w piekarniku w temp. 80 stopni grzałka góra i dół, czas 90 min, następnie podnosimy temp.do 130 stopni grzałka górna + termoobieg czas 60 min. Przez ten czas moja karkówka nabrała temperatury w środku 70 stopni. Gdy karkówka ostygnie chowamy do lodówki na kilka godzin. Smacznego.
niedziela, 4 listopada 2018
Mielonka z weka ,,jak dawniej"
Poniższy przepis był już przeze mnie przedstawiany z tą różnicą tylko, że ta mielonka jest w słoiku i był tu zastosowany proces pasteryzacji, a w pierwszej wersji była to mielonka z praski parzona za pomocą cyrkulatora. W smaku i konsystencji różnicy nie stwierdzam natomiast myślę że w słoiku taka mielonka jest lepsza ze względu dłuższy okres spożycia.
SUROWIEC I ROZDRABNIANIE
-łopatka 900 g/ sitko fi 5 mm
-boczek 800 g/sitko fi 5 mm
-podgardle 300 g/ sitko fi 8 mm
PRZYPRAWY I SKŁADNIKI ORAZ MATERIAŁY POMOCNICZE
-peklosól do łopatki i boczku 15 g/kg
-sól nie jodowana 19 g/kg do podgardla
-czosnek świeży dobrej jakości 8 g do całości
-pieprz czarny 3-4 g/kg
-woda 150 ml do całości
-skrobia ziemniaczana 6 g do całości
-małe słoiki lub puszki najlepiej 300-450 g
-garnek do parzenia
-łyżeczka żelatyny
PS.
Wzorowałem się na przepisie z lat 60 lecz go zmodyfikowałem po swojemu w oryginalnie była kl.mięsa 3 ja dałem podgardle i zamiast mąki pszennej lub żytniej dałem skrobię ziemniaczaną, no i od siebie bo bardzo lubię dodałem świeży czosnek.
WYKONANIE
Kupione mięso kroimy w większe kawałki i peklujemy 48 godz. w temp.4-6 st. Po tym czasie mięsko rozdrabniamy, dodajemy wszystkie przyprawy i składniki dokładnie mieszamy (skrobię ziemniaczaną dodajemy na sam koniec przez drobne sitko aby nie powstały nam grudki-przesiewamy) i pakujemy ściśle masę mięsną w słoiki. Teraz pasteryzujemy dwa razy po 30 min.w odstępie 24 godzinnym. Mielonka jest bardzo smaczna mięciutka soczysta. POLECAM.
Subskrybuj:
Posty (Atom)