Konserwę którą zaprezentuje zrobiłem podpierając się przepisem Centralnego przemysłu mięsnego z roku 1960 szyfr 417. Zrobiłem mielonki na dwa sposoby wykorzystując dodatek 2% skrobi ziemniaczanej i 10% wywaru z gotowania skórek ,oraz 3% skrobi ziemniaczanej i 20% wywaru z gotowania skórek. Po otwarciu obu puszek byłem zaskoczony małą różnicą w konsystencji , miękkości. Osobiście myślałem, że z dodatkiem 20% wywaru będzie bardziej delikatna. Ale może i dobrze .Oryginalny przepis mówi ,że konserwa jest o dość ścisłej konsystencji, i taka jest właśnie moja. Dopuszcza się też niewielką ilość wytopionego tłuszczu i galaretki.
Pierwsze pięć zdjęć będzie to konserwa z dodatkiem 2% skrobi i 10% wywaru.
SUROWIEC I ROZDRABNIANIE
-mięso z golonki razem z tłustym 1 kg / 5 mm
-boczek 1,5 kg / 8 mm
-łopatka 2 kl. 1,5 kg / 8 mm
-skórki wieprzowe z naszej golonki i boczku będzie ich około 40-50 g/kg, gotowane do miękkości i rozdrobnione na 2 mm
PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-peklosól 16 g/kg
-pieprz czarny 3 g/ kg
-ziele angielskie 0,5 g/kg
-papryka słodka 1,5 - 2 g/kg
-cukier 1 g/kg
-wywar z gotowania skórek 10% lub 20%
-skrobia ziemniaczana 2% lub 3 %
WYKONANIE
Z boczku odcinamy skórę, będzie później potrzebna. Boczek tniemy na kawałki 3 cm to samo robimy z resztą mięsa ,golonkę trybujemy i pozbawiamy skóry i również mięso kroimy w mniejsze kawałki, następnie peklujemy w temp. 4-6 st przez 2 dni. Skóry można zamrozić na ten czas . Po tym czasie skóry z golonki i boczku gotujemy do miękkości, osuszamy, studzimy, następnie rozdrabniamy . Studzimy wywar, a w między czasie rozdrabniamy cały surowiec. Następnie przyprawiamy mięso, dodajemy rozdrobnione skórki oraz wywar do którego dodajemy mąkę, całość dokładnie mieszamy. Masa mięsna ma być bardzo dokładnie wymieszana - wyrobiona. Napełniamy słoiki lub puszki i przeprowadzamy tyndalizację. Tyndalizacja 60-45-30 min w odstępach 24 godz.. Temp. 75-80 stopni .Między obróbką termiczną puszki słoiki odpoczywają w pokojowej temp. Po ostatniej obróbce termicznej studzimy w zimnej wodzie 60 min. Dalsze studzenie przeprowadzamy w lodówce.
Teraz przedstawiam cztery zdjęcia mielonki z dodatkiem 3% skrobi ziemniaczanej i 20% wywaru z skórek wieprzowych.
Pokazaną konserwę turystyczną polecam jest smaczna warto wykonać .Smacznego.
Strona poświęcona przede wszystkim wyrobem wyrobów i wędlin domowych i ich sposobach produkcji. Można tu będzie znaleźć przepisy i zdjęcia wędlin i wyrobów : wędzonych, pieczonych, podsuszanych i dojrzewających, wyrobów szynkowarowych i wędlin parzonych metodą tradycyjną i Sous Vide. Oraz innych potraw które cenimy za ich smak i wygląd.
sobota, 11 lipca 2020
wtorek, 7 lipca 2020
Słonina z przyprawą z Białorusi
SKŁADNIKI
-słonina
-sól warzona nie jodowana 24 g/kg
-przyprawa 4 g/kg
-cztery większe ząbki czosnku na kg
-cebula suszona 2-4 g/kg
WYKONANIE
Płaty słoniny tniemy w paski- słupki na wysokość puszek/słoików przy puszce trzeba uwzględniając wieczko do słoików układamy pod gwint. Obsypujemy/nacieramy dokładnie wszystkimi przyprawami i dodatkami, układamy ściśle w słoikach lub puszkach, które zamykamy i pozostawiamy na 3-5 dni w lodówce w temp.4-8 stopni.
Następnie sterylizujemy w szybkowarze przez 90 min. Po tym czasie wyłączamy gaz i gdy spadnie ciśnienie wyjmujemy puszki i schładzamy w zimnej wodzie 60 min.Dalsze wychładzanie w lodówce temp.4-6 stopni. Wyrób jest delikatny i mięciutki można nawet posmarować chlebek taką słoninką. Bardzo ciekawy smak i zapach z tą przyprawą. Najlepiej smakuje z odpowiednim dobrym trunkiem procentowym:)
Subskrybuj:
Posty (Atom)